Ogrodowe dylematy

0
256

Urządzanie ogrodu, to kwestia niemal tak ważna, jak budowa domu. Ogród dopełnia całości i nadaje domowi charakteru, służy jako miejsce spotkań, zabaw lub po prostu cieszy oko. Ważne więc, aby był zarazem piękny i praktyczny. Jak zabrać się do tego, zdaje się karkołomnego przedsięwzięcia. Po pierwsze należy zastanowić się jaki typ ogrodu chcielibyśmy mieć i czy będzie on pasował do stylu w jakim zbudowany jest dom.

Jeżeli nie lubimy dopieszczonych w każdym calu wyrysowanych niemal linijką altanek i przystrzyżonych krzewów, z pewnością powinniśmy założyć ogród stylizowany na wiejski lub leśny czyli innymi słowy taki, który przypomina jak najbardziej naturę. W takim ogrodzie miejsce powinny znaleźć iglaki i brzozy, a także jałowce i berberysy. Ogrody wiejskie to przede wszystkim mnogość kwiatów i ziół a także niewielkie drzewka owocowe i bluszcze, które oplatają dom. Idealnym dopełnieniem będzie drewniana altana bądź huśtawka, a w przypadku ogrodu leśnego ogrodzenie z kamieni. Niezmiernie istotne jest to, aby taki ogród nie sprawiał wrażenia dokładnie rozplanowanego. Mimo, że dokładnie przemyślany, bo przecież oczywiste jest, że należy zaplanować jakie rośliny posadzimy, to jednak sprawiający wrażenie braku ingerencji człowieka. Takie ogrody cechują się bez wątpienia wyjątkowym klimatem, jednak nie do każdego domu pasują. Nie sprawdzą się w domu zbudowanym w stylu nowoczesnym, a będą się idealnie komponowały na tle bryły z dwuspadowym dachem, gankiem i drewnianymi okiennicami.

Finezyjne ogrody

Ogrody, w których pięknie rozplanowane wyłożone kamieniem ozdobnym alejki i finezyjnie przystrzyżone krzewy przypominają dzieła sztuki, są także niezwykle popularne i wciąż cieszą się uznaniem. Bez wątpienia taki ogród będzie elegancki i stylowy. Tutaj oprócz planowania i troski o to, aby posadzić rośliny we właściwym sąsiedztwem, należy zadbać też o podzielenie ogrodu na strefy. W ogrodach uporządkowanych wszystko musi być ze sobą zgrane.

Centrum takiego ogrodu stanowi miejsce do wypoczynku czyli przeważnie altana. Można także wyodrębnić część spacerową. Wówczas pałacie zieleni przeplatamy alejkami, po to aby móc podziwiać z bliska piękno natury. Ciekawym pomysłem może być oczko wodne lub fontanna, które będą cieszyły wzrok i urozmaicały krajobraz. Ogrody uporządkowane mają tę przewagę nad naturalistycznymi, że pasują niemal do każdego domu i są najczęściej wybierane przez klientów

Zanim jednak zdecydujemy się na ogród, należy odpowiedzieć sobie na pytanie, ile czasu możemy poświęcić na dbanie o niego. Najpiękniejsze i najbardziej okazałe rośliny nie wytrzymają długo, gdy zostaną całkowicie zapomniane.