Wszystko co chcielibyście wiedzieć o trawniku

0
282

Na uzyskanie efektownego, zielonego i wytrzymałego trawnika wpływ ma kilka czynników. Ważne jest odpowiednie przygotowanie gruntu, wybranie właściwej mieszanki traw oraz pielęgnacja trawnika.

Szczególnie należy zwrócić uwagę na odpowiedni dobór mieszanki traw. Inna mieszanka sprawdzi się w miejscu nasłonecznionym, a inna w zacienionym. Różna jest także szybkość wzrostu trawy, a co się z tym wiąże, konieczność częstego lub rzadkiego koszenia. Fakt ten sprawia, że należy zastanowić się nad doborem odpowiednich nasion traw.
Przy wyborze mieszanki traw warto zastanowić się, jakim celom będzie służył trawnik. Można tu wyróżnić 4 grupy: trawnik uniwersalny, trawnik ozdobny, trawnik sportowy oraz łąkowy. Mieszankę powinno się dobrać do jednej z tych grup.

Nasiona trawnika

Nasiona traw warto kupować od renomowanych producentów. Należy przy tym koniecznie zwrócić uwagę na datę ważności.
Ważnym czynnikiem wpływającym na wybór nasion traw jest miejsce, gdzie zamierzamy założyć trawnik. Inne trawy nadają się do miejsc nasłonecznionych, a inne do zacienionych. Trawę należy również dobrać do rodzaju gleby – jej wilgotności lub suchości.
Nie powinno się kupować nasion jednego gatunku, gdyż mieszanki wielogatunkowe o wiele lepiej się przyjmują. Bezpieczniej jest również wybierać nasiona traw polskich, gdyż często trawy zagraniczne nie przyjmują się w naszym klimacie.